Školní vzdělávací program
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
MATEŘSKÉ ŠKOLY V PŘEDMĚŘICÍCH n/J
CHARAKTERISTIKA ŠKOLY
Mateřská škola byla otevřena l. září 1994 v prostorách bývalého bytu v základní škole. Budova se nachází na vesnici uprostřed zahrady poskytuje dětem vhodné prostředí a sportovní využití během celého dne. MŠ je jednotřídní a v současné době má stanovenu kapacitu 28 dětí. V roce 2004 byla školka sloučena se školou základní a stala se její součástí. Novým ředitelem byl jmenován Mgr Jiří Horák a vedoucí učitelkou p. Marie Landová. V MŠ pracují dvě pedagogické pracovnice a jedna provozní pracovnice.
Do školy jsou přijímány děti od tří let a jsou nejenom z Předměřic n Jizerou, ale i z Tuřic, Sobětuch a Kochánek. Škola je moderně vybavena a průběžně se dovybavuje a obnovuje. Součástí školy je i výdejna jídla. Obědy se dováží ze školní kuchyně v Brodcích a svačiny se připravují přímo v MŠ.
Ke škole patří i zahrada, která je poměrně rozlehlá a je využívána i dětmi ze základní školy. MŠ má k dispozici na zahradě pískoviště, houpačky, skluzavku a hřiště. Po obdržení dotací od státu na podzim r. 2008 byla, za pomocí rodičů, zahrada dovybavena dětskými prolézačkami, kolotočem a různými druhy houpaček. S další získané dotace jsme si pořídili zahradní altán, který bude sloužit všem dětem i ze základní školy. Zahrada, tak bude moc být užívána i za nepříznivého počasí.
Tím, že se mateřská škola stala součástí základní školy ještě více se prohloubila spolupráce s našimi staršími kamarády. Vzájemné návštěvy jsou pravidelné a samozřejmé i vzájemné účasti na pořádaných akcích. Více také využíváme prostory školy – tělocvičnu, prostory školní družiny – kroužky, práce s nejstaršími dětmi.
Spolupráce s rodiči probíhá při každodenním styku, při schůzkách i různých oslavách v MŠ. Rodiče se také mohou podílet na každodenní práci, na akcích pořádaných školou, ale i na tvorbě plánů a mohou uplatňovat své názory a nápady. Rodiče jsou informováni o činnosti MŠ pomocí nástěnek, kde si přečtou co děti dělají, co se učí a prohlédnou si výsledky činností dětí.
CHARAKTERISTIKA VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU
Filosofií naší školy je rozvíjet samostatné a zdravě sebevědomé děti, cestou přirozené výchovy, položit základy celoživotního vzdělávání všem dětem podle jejich možností, zájmů a potřeb.
Název našeho programu je „Já a svět kolem mě – Objevujeme svět s krtkem“, předurčuje způsob nenásilné cesty poznávání předškolních dětí a na této cestě je provází známá postavička krtečka.
Při sestavování vlastního vzdělávacího programu jsme vycházeli z Rámcového programu předškolního vzdělávání, přirozeně uspokojovat individuální potřeby a zájmy dětí. Zaměřit se na rozvoj samostatnosti, sebevědomí dětí. Předškolní vzdělávání probíhá v klidném prostředí a atmosféře ke kterému přispívá i personál školy. Nabídka činností je pestrá a mění se podle aktuálních změn a přání dětí.
Podmínky školy a okolí nám umožňují maximální využití zahrady i okolí. Při vycházkách budeme poznávat okolí svého bydliště, mateřské školy. Nabízíme standardní péči o všechny děti naší školy /sportovní a kulturní akce, akce pro děti a rodiče, výlety/. Ve vzdělání upřednostňujeme rozvíjení smyslového vnímání jako základu veškerého přirozeného poznávání a denně se věnujeme též prevenci vadné výslovnosti – zařazováním jazykových chvilek, rozvíjením komunikativních dovedností dětí. Veškeré snažení všech zaměstnanců směřuje k tomu, aby zde bylo dítě maximálně šťastné a spokojené. Velký důraz klademe také na spolupráci s rodiči.
Rámcové cíle a záměry předškolního vzdělávání obecně
Záměrem předškolního vzdělávání je dovést dítě na konci jeho předškolního období k tomu, aby v rozsahu svých osobních předpokladů získalo věku přiměřenou fyzickou, psychickou i sociální samostatnost a základy kompetencí důležitých pro jeho další rozvoj a učení, pro život a vzdělání.
V návaznosti na obecné cíle vzdělávání formulované ve školském zákoně jsou hlavními cíli předškolního vzdělávání:
-
rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání
-
osvojení základů hodnot, na nichž je založena naše společnost
-
získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí
Metody práce pro naplnění cílů ŠVP PV
-
spontánní hra – činnosti které si vybere samo dítě, rozvíjí se všechny schopnosti, představivost, fantazii, sociální vztahy k ostatním dětem, nové zkušenosti
-
řízená hra – pod vedením učitelky, skupinky i individuálně
-
prožitkové učení – poznávání nového, získávání zkušeností, pozorování, manipulace
-
řízené činnosti – vedené učitelkou nebo dítětem – výtvarné, pracovní, hudební, taneční činnosti, hry
-
samostatné činnosti – nabízet dětem dostatečný výběr her a činností
-
situační učení – v různých situacích, dramatizace
Formy vzdělávání
Herní činnosti
Řízené výchovně vzdělávací činnosti
Společenské akce
Oslavy
Společné akce s rodiči
Sportovní akce
Konkrétně na škole preferujeme tyto praktické činnosti:
-
seznamujeme děti s přírodou a přírodními jevy, navazujeme na jejich poznatky a znalosti z oblasti zemědělství, práce na poli, zahradách a tyto znalosti dětem upřesňovat a rozšiřovat
-
umožňovat vnímat okolí všemi smysly – divadla, exkurze, tvořivé dílny, výstavy – vánoce, velikonoce
-
zaměřujeme se na ekologii – chránit přírodu, třídění odpadu v mš, doma
-
vedeme děti ke zdravému životnímu stylu – zelenina, ovoce, pohyb
-
podporujeme vytváření kladných vzájemných vztahů – ohleduplnost, vzájemná spolupráce, pomoc, slušnost
-
ponecháváme dětem dostatečný prostor k uplatnění jejich aktivit
-
věnujeme pozornost celkovému řečovému projevu dítěte – jazykové chvilky, vyprávění, říkadla, artikulační cvičení
-
napomáháme k rozvoji pohybových schopností
-
posilujeme sebeobslužné dovednosti a návyky